ذوب بی‌سابقه اقتصاد آمریکا

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این شاخص به این معناست که اگر عملکرد اقتصادی ایالات متحده در ۳ فصل بعدی هم به همین منوال باشد، یک‌سوم اقتصاد این کشور به دلیل پاندمی کرونا و صدمات ناشی از آن ذوب خواهد شد. این رکود از سال ۱۹۴۷ که نرخ رشد اقتصادی سالانه به‌صورت فصلی در این کشور منتشر می‌شود، بی‌سابقه است. از زاویه دیگر پس از یازده سال، نرخ رشد فصلی اقتصاد آمریکا به‌طور متوالی منفی شده است؛ موضوعی که در برخی از تعاریف به منزله ورود یک کشور به رکود اقتصادی است. گزارش رشد اقتصادی ناحیه یورو نیز نشان می‌دهد صدمات پاندمی کرونا بر اقتصاد، محدود به کشوری خاص نیست. کشورهای این حوزه نیز با رشد منفی ۹/ ۱۲ درصد، رکورد پایین‌ترین رشد از سال ۱۹۹۵ یعنی از زمان جمع‌آوری داده‌های این منطقه را شکستند.

انتشار آمارهای رشد تولید ناخالص داخلی فصل دوم سال جاری میلادی، حکایت از بزرگ‌ترین رکود آمریکا در طول تاریخ دارد. آمارها نشان می‌دهد، اقتصاد آمریکا در بازه زمانی آوریل تا ژوئن، یعنی فصل دوم سال میلادی، ۹/ ۳۲ درصد به‌طور سالانه منقبض شده است. این حجم از کوچک‌شدن تولید اقتصاد آمریکا، در تاریخ ثبت آمار اقتصادی در آمریکا بی‌سابقه است. نه رکود بزرگ اقتصادی در ابتدای دهه سوم قرن ۲۰ میلادی و نه رکود مربوط به بحران مالی در سال ۲۰۰۸، هیچ‌کدام سبب چنین رکودی در اقتصاد آمریکا نشدند. GDP فصلی آمریکا نیز نشان می‌دهد، اقتصاد این کشور در فصل دوم سال جاری نسبت به فصل اول ۵/ ۹ درصد کوچک‌تر شده است. همچنین انتشار داده‌های رشد اقتصادی ناحیه یورو برای فصل دوم سال ۲۰۲۰ نیز نشان می‌دهد، اقتصاد این منطقه نیز پایین‌ترین رشد اقتصادی از زمان ثبت آمار یعنی سال ۱۹۹۵ را تجربه کرده است. اقتصاد ناحیه یورو نیز با رشد منفی ۱/ ۱۲ درصدی نسبت به فصل اول سال جاری میلادی روبه‌رو شده است.

بحران غیرعادی

با اینکه اقتصاد آمریکا با بزرگ‌ترین رکود فصلی خود در تاریخ مواجه شده است، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که این سقوط اقتصادی یک رکود معمولی نیست. از سویی جامعه به شدت درگیر مسائل بهداشت عمومی و مسائل مربوط به پاندمی کرونا است و از طرف دیگر مقدار افت GDP سالانه نیز بی‌سابقه است. به همین دلیل، تنها اتکا به آمار نمی‌تواند عمق فاجعه اقتصادی را که آمریکا اکنون درگیر آن است به تصویر بکشد. در ماه آوریل به دلیل تعطیلی کسب‌وکارها بیشتر از ۲۰ میلیون شغل در این کشور ناپدید شد. این آمار نیز بزرگ‌ترین افت در تعداد مشاغل از زمان ثبت آمار در آمریکا، یعنی بیش از ۸۰ سال گذشته است. تعداد متقاضیان بیمه بیکاری آمریکا نیز در ابتدای شیوع کرونا، با سرعت بسیار زیادی افزایش پیدا کرد و به‌‌رغم بهبود نسبی در ماه گذشته، هنوز با مقدار قبل از شیوع ویروس کرونا فاصله زیادی دارد. در هفته‌های گذشته گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد متقاضیان بیمه بیکاری مجددا رو به افزایش رفته است. بعد از پایان موج اول پاندمی کرونا در آمریکا، بازگشایی مشاغل در بسیاری از ایالت‌ها سبب شد تا مجددا آمار نیروی کار این کشور در دو ماه گذشته، روندی رو به احیا داشته باشد. تعداد مشاغل اضافه شده و پایین‌آمدن نرخ بیکاری سبب شد دونالد ترامپ در اقدامی عجولانه خبر از ریکاوری اقتصادی این کشور دهد. اما آمارها نشان می‌دهد باوجود بهبود وضعیت بازار کار آمریکا، هنوز این بازار نسبت به ماه فوریه، یعنی پیش از آغاز همه‌گیری کرونا ۱۵ میلیون جایگاه شغلی کمتری دارد. فاصله‌هایی که به این زودی قابل جبران نیست. پیش‌بینی می‌شود در گزارش بازار کار ماه جولای ۳/ ۲ میلیون شغل به بازار کار آمریکا اضافه شود که با این حساب نرخ بیکاری آمریکا به ۳/ ۱۰ درصد کاهش پیدا کند؛ مقداری که هنوز هم از نرخ بیکاری در زمان بحران مالی در دهه اول قرن ۲۱ میلادی بیشتر است.

تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی و کسب‌وکارها در بهار سال جاری میلادی به دلیل شیوع پاندمی کرونا سبب شد تا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان پس از ۱۱ سال وارد رکود شود؛ به عبارت دیگر بزرگ‌ترین دوره رشد اقتصاد آمریکا در طول تاریخ با بزرگ‌ترین رکود این کشور از زمان ثبت داده‌های اقتصادی به پایان رسید. زمانی که یک اقتصاد دو فصل متوالی با کاهش در تولید ناخالص داخلی مواجه شود، در ادبیات اقتصادی عنوان می‌شود که اقتصاد مذکور وارد رکود شده است و این اولین بار در یک دهه گذشته است که اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شده است. اقتصاد آمریکا در بازه زمانی ژانویه تا مارس، یعنی فصل اول سال جاری میلادی نیز رکود سالانه ۵ درصدی را رقم زده بود.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه