فرار رو به جلو با ابزار کرونا

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، به نوشته شبکه خبری «الجزیره»، در حالی که آمارهای جهانی از ابتلای بیش از 2 میلیون نفر و مرگ بیش از 120 هزار نفر در سراسر جهان بر اثر کرونا حکایت دارد، وضعیت امریکا با بیش از 600 هزار مبتلا و بالای 27 هزار کشته که سه برابر بیشتر از کشورهای دیگر است، وخیم‌تر از دیگر آسیب‌دیدگان از «کووید19» به نظر می‌رسد. به باور ناظران، اهمال و واکنش‌های غیراصولی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری ایالات متحده علت اصلی نابسامانی‌ها در این کشور است.

اما «دونالد ترامپ» برای فرار از این موقعیت نابسامان، تنها یک روز پس از درگیری با فرمانداران 7 ایالت امریکا بر سر شکستن قرنطینه و آغاز کار مشاغل، صبح سه‌شنبه در نشست خبری روزانه‌اش با اشاره به تصمیم قطع کمک به سازمان بهداشت جهانی گفت: «سازمان بهداشت جهانی از عهده مسئولیت‌هایش برنیامده و باید عملکردش بررسی شود. انسان‌های زیادی جانشان را از دست دادند، در حالی که اگر سازمان بهداشت جهانی، در زمان بحران چین بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تری روی این ویروس انجام می‌داد، این فاجعه ایجاد نمی‌شد. ارتباطمان را با کشورهای دیگر حفظ می‌کنیم تا این بودجه در جاهایی که نیاز هست خرج شود. ارزیابی ما از عملکرد سازمان بین 60 تا 90 روز طول می‌کشد.»

اینکه این تصمیم «دونالد ترامپ»، کمک‌های امریکا به سازمان بهداشت جهانی(بالاترین کمک جهانی) را که معادل 15 درصد بودجه این سازمان است، موقت یا دائم قطع خواهد کرد مشخص نیست اما به نوشته «یورو نیوز»، «مارگارت هریس» سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، ساعاتی پیش از انتشار خبر قطع این کمک‌ها، از تداوم فعالیت‌های این سازمان حتی پس از قطع کمک امریکا خبر داده بود.

حمایت جهانی از سازمان بهداشت جهانی

از آنجا که امریکا بزرگترین سرمایه‌گذار سازمان بهداشت جهانی به شمار می‌رود بدون شک این تصمیم عملکرد این سازمان را در کشورهای مختلف تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش «رویترز»، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل در این باره گفت: «اکنون زمان مناسب برای کاهش منابع مالی سازمان بهداشت جهانی و یا هر سازمان دیگری نیست که در مقابله با ویروس کرونا فعالیت می‌کند. اکنون زمان وحدت و همبستگی است و سازمان بهداشت جهانی هم در خط مقدم مبارزه و تأمین تجهیزات، تعیین الگوها و روش‌های درمانی برای کشورهاست. زمانی که این بحران به پایان رسید می‌توانیم به گذشته برگشته و اشتباهات یا اهمال‌ها و واکنش‌های صحیح و ناصحیح را بررسی کنیم. حالا وقت این کار نیست.» نخست‌وزیر نیوزیلند در واکنش به این تصمیم گفت: «در این زمان که کشورها نیازمند تبادل اطلاعات و اعتماد بیشتر هستند سازمان بهداشت جهانی این وظیفه را برعهده گرفته و ما همچنان حمایت خود از این سازمان را حفظ می کنیم.»

آوار انتقادات داخلی بر سر ترامپ

به نظر می‌رسد سوا از واکنش‌های جهانی تصمیم ترامپ در داخل کشورش هم به ضرر او تمام شود. زیرا سیاست وی برای سرپوش گذاشتن بر تصمیمات دیرهنگام و سوء مدیریت بحران کرونا در امریکا، در شرایطی که درصد بالایی از امریکایی‌ها بیکار شده‌اند و اقتصاد به حالت منفعل درآمده، او را چند ماه مانده به انتخابات،از مسیر پیروزی دور کرده است.

به گزارش «ان بی سی»، دموکرات‌ها که بارها نارضایتی خود را از سیاست‌های ترامپ اعلام کرده بودند، این بار نیز به این تصمیم شتابزده واکنش نشان دادند. به طوری که «نیتا لووی»، رئیس دموکرات بخش تخصیص بودجه مجلس نمایندگان امریکا گفت: «بدون شک اگر این ویروس در سراسر جهان تمام نشود، امریکا نیز در خطر خواهد ماند. در این جنگ ترامپ نباید این منبع ارزشمند را قطع کند. امیدوارم رئیس جمهوری از هر ظرفیتی برای مقابله با کرونا استفاده کند. در غیرصورت کنگره این کار را خواهد کرد.»

 «ایوان هولاندر»، سخنگوی کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان امریکا نیز گفت: «این تصمیم تنها برای پنهان کردن اشتباهات است. اما رئیس جمهوری اختیار تام برای قطع بودجه سازمان بهداشت جهانی را ندارد.» دکتر «پاتریک هریس»، رئیس اتحادیه درمانی امریکا نیز با نقد ترامپ گفت: «قطع کمک به جای تمرکز بر یافتن راهکار، خطرناک‌ترین واکنش در این بحران جهانی است.» رئیس سابق کمیته بودجه امریکا نیز تصمیم اخیر ترامپ را به ممانعت از کمک نظامی به کشور هم‌پیمان در بحبوحه جنگ تشبیه کرد. دکتر «امش آندالیا»، رئیس موسسه امنیت بهداشت جان هاپکینز نیز گفت: «حالا زمان بررسی اشتباهات سازمان جهانی بهداشت نیست و این تصمیم در میانه این بحران پیام اشتباهی را دارد.» «الیوت انجل»، نماینده کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان امریکا نیز گفت: «در اوج این بحران رئیس جمهوری، سیاست جدیدی را رو کرد و با نقد سازمان بهداشت جهانی، چین، منتقدانش و اسلاف خود تمام توانش را برای سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت خود در بحران کرونا به کار گرفت.»این اظهارات در حالی مطرح است که امریکا علاوه بر بودجه 500 میلیون دلاری سالانه به سازمان بهداشت جهانی، اوایل سال جاری نیز 57.8 میلیون دلار مازاد بر این بودجه به این سازمان کمک کرده است.

سیاست یک بام و دو هوای ترامپ

«دونالد ترامپ» که صبح سه شنبه ناکارآمدی سازمان بهداشت جهانی در کنترل بحران چین را دستاویزی برای قطع کمک کلان به این سازمان قرار داد، اوایل ژانویه و در اوج بحران چین در توئیتی از مقامات این کشور به دلیل سیاست‌های سختگیرانه آن تمجید کرد. به نظر می‌رسید او حتی تصور این بحران در کشورش و زمینگیر شدن اقتصاد را نیز نداشت. حتی در روزهای اول بحران کرونا در امریکا نیز شرایط را جدی نمی‌گرفت اما دست آخر مجبور به تسلیم شد.

او حتی برای فرار از این شرایط اسفناک روز دوشنبه اعلام آغاز به کار مشاغل و چرخه اقتصادی امریکا را داد و با واکنش تند فرمانداران ایالات مهم امریکا مجبور به عقب‌نشینی شد. به طوری که به نوشته «گلوبال نیوز»، در بیانیه‌ای گفت: «من برای تعیین زمان آغاز به کار اقتصادی با 50 فرماندار مشورت می‌کنم و بهترین زمان را تعیین خواهیم کرد اما بدون شک این زمان چندان دور نخواهد بود.»

رئیس جمهوری امریکا این روزها با بحرانی سیاسی روبه‌رو شده است. به گزارش «تلگراف»، او در سه سال گذشته برنامه‌ریزی دقیقی برای پیروزی در انتخابات کرد و آرام آرام در این مسیر پیش رفت اما «کووید19» همه معادلات او را به هم ریخت. در زمانی نه چندان دور «دونالد ترامپ» با تکان دادن اقتصاد امریکا جایگاه پیروز انتخابات را از آن خود کرد اما بحران کرونا 15 میلیون امریکایی را خانه‌نشین کرده و بازارهای امریکا بدترین زمان خود از سال 2017 را تجربه می‌کنند. شاید این مسائل، بخشی از دلایل سردرگمی  «ترامپ» و تصمیمات جنجالی اخیرش باشد.

از سوی دیگر تصمیم اخیر «ترامپ» را می توان سیاستی برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات نادرست رئیس جمهوری در بحران کرونا عنوان کرد.

به نوشته سایت روزنامه «گاردین»، «دونالد ترامپ» در بحبوحه بحران همه‌گیری کرونا از قطع کمک چند صد میلیونی خبر داده است. تعبیری که می‌توان از این تصمیم داشت این است که او به دنبال یک قربانی برای سوء مدیریت خود در بحران فعلی است. گرچه قطع این کمک باید با تأیید سنای امریکا انجام شود اما «الکساندر فیلان»، استادیار مرکز تحقیقات و امنیت بهداشت جهانی در دانشگاه «جورج تاون» معتقد است: «این تصمیم به هر شکل و با تأیید هر مقامی، در هر زمانی غیر از این بحران نیز  کوته‌نظرانه و خطرناک است. این شرایط که جای خود را دارد.»

;
دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه