قیمت طلا از افزایش بازماند

 

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، قیمت طلا پس‌از در واقع قیمت طلا یک کاهش روزانه را ثبت کرده، اما طی هفته گذشته افزایش قابل‌توجهی داشته است. تحولات قیمت طلا درست مطابق پیش‌بینی‌ها صورت‌گرفته است. دو عامل اصلی بر قیمت این فلز گران‌بها تأثیر گذاشته‌اند، یکی اطلاعات اشتغال آمریکا و دیگری روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی این کشور در آینده.

 قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳۰ درصد کاهش به ۱۷۹۷ دلار و ۶۳ سنت رسید. انتشار خبرهای مثبت درمورد نرخ اشتغال ماهانه در آمریکا به محدوده ۱۷۰۰ دلار بازگشت. اما قیمت این فلز گرانبها در معاملات آتی به‌خاطر احتمال آرام‌تر شدن روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا، هنوز هم ۱۸۰۰ دلار است. متخصصین بازار عقیده دارند اگر قیمت نقدی طلا زیاد از مرز ۱۸۰۰ دلار فاصله نگیرد، می‌تواند تا ۱۸۲۱ و ۱۸۴۲ دلار بالا رود. قیمت طلا پس‌از ۱۵ هفته‌ای که در محدوده ۱۷۰۰ دلار و پایین‌تر از آن باقی‌مانده بود، به‌خاطر کاهش تورم و رشد اشتغال در آمریکا که احتمال آرام‌تر شدن روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی این کشور را در این ماه افزایش می‌دهد، در روز پنجشنبه به بالاترین رقم طی ۵ ماه گذشته یعنی بیش‌از ۱۸۰۰ دلار در هر اونس رسید.

 بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگه‌داری فلزات گرانبها از جمله طلا را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

 جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه گفت این بانک از میزان افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر می‌کاهد، اما سیاست‌های سخت‌گیرانه پولی ادامه خواهد داشت چون تورم هنوز هم بالاتر از حد انتظار است.

قیمت نقره امروز با ۱.۷۹ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۲۵ سنت رشید، اما پلاتین با ۲.۴۷ درصد کاهش ۱۰۱۹ دلار و ۱۱ سنت معامله می‌شود.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه