بنت و لاپید به انحلال کنست اسراییل و انتخابات پیش از موعد تن دادند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «نفتالی بنت» و «یائیر لاپید» دو عضو اصلی ائتلاف کابینه فعلی رژیم صهیونیستی که این ائتلاف را به وجود آوردند روز دوشنبه در نشستی به این نتیجه رسیدند که بقاء ائتلاف فعلی ممکن نیست و اعلام کردند روز دوشنبه آینده لایحه انحلال کنست را به صحن علنی خواهند برد. این اقدام در حالی انجام می گیرد که قرار بود روز چهارشنبه 22 ژوئن 2022 میلادی، حزب «لیکود» لایحه انحلال کنست را به صحن علنی ببرد. دلایل نا امیدی «بنت» و «لاپید»  

ائتلاف کابینه که 61 کرسی را در اختیار داشت، در ماه آوریل یک کرسی خود یعنی، «عیدیت سیلمان»، عضو فراکسیون «یمینا» را از دست داد و با خروج وی تعداد کرسی‌های مخالفان کابینه به 54 کرسی در مقابل 60 کرسی کابینه رسید. پس از آن «رینا زُعَبی» اعلام کرد قصد دارد از کابینه خارج شود اما این اقدام به دلیل تهدیدات به وجاما نکته مهم در اینجا آن است که در دو هفته اخیر «رینا زعبی» و «مازن غنایم» از فهرست متحد عربی به ریاست «منصور عباس» همراه با مخالفان کابینه رأی می دادند و رأی آنها به سبد ائتلاف ریخته نمی‌شد. همین ماجرا بود که موجب شد کابینه به رغم میل شدیدی که داشت نتواند لایحه استمرار اعمال قوانین داخل سرزمین 1948 در شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری را به تصویب برساند. چرا که رأی «زعبی» و «مازن غنایم» همراه با ائتلاف نبود و از سوی دیگر فهرست مشترک عربی به ریاست «ایمن عوده» نیز به آن رأی منفی داد. در این مرحله آراء نمایندگان کنست عملاً رأی فردی است نه رأی حزبی که توسط حزب اعلام شود.

 
 

به همین دلیل «بنت» و «لاپید» عملاً ائتلاف را امری باطل دیدند و با این شرایط انحلال آن را بهتر از استمرار است. ضمن آنکه آنها در اعلام تصمیم خود این نکته را نیز بیان کردند که یکی از دلایل انتخاب زمان حاضر برای انحلال کنست، باقی ماندن لایحه اجرای قوانین سرزمین های اشغالی در شهرک‌های کرانه باختری است. چرا که با انحلال کنست این لایحه تا تشکیل کنست بعدی به همین وضعیت باقی خواهد بود و عملاً اجرای آن برای 3 ماه دیگر تمدید می شود؛ اقدامی که می‌تواند آراء شهرک نشینان کرانه باختری را در انتخابات بعدی به سمت «بنت» و «لاپید» سوق دهد.

سناریوهای احتمالی

 انحلال کنست و انتخابات پیش از موعد با نخست وزیری «لاپید»  

نخستین گزینه‌ای که مد نظر «بنت» و «لاپید» قرار دارد انحلال کنست و برگزاری انتخابات پیش از موعد است. گزینه‌ای که «لیکود» هم پیش از شرایط فعلی به دنبال آن بود. نکته مهم آن است که در حال حاضر با توجه به چینش‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، لایحه انحلال کنست از سوی هر طرفی ارائه شود رأی خواهد آورد. برهمین اساس اگر این لایحه رأی بیاورد سناریوی نخست آن است که براساس توافقی که در زمان تشکیل ائتلاف کابینه «بنت»- «لاپید» در سال 2021 میلادی بین آنها صورت گرفته بود، زمان برگزاری انتخابات 3 ماه پس از انحلال خواهد بود که باشرایط فعلی به علت تداخل با اعیاد یهودی با 2 هفته تعویق آن را در 25 اکتبر 2022 برگزار خواهند کرد.

در این مدت «یائیر لاپید» به عنوان نخست وزیر دولت موقت مشغول به هدایت امور جاری خواهد شد.

 رأی آوردن لایحه سلب اعتماد از کابینه و انتخاب کابینه جدید 

اما با افزایش مخالفان کابینه طی دو هفته گذشته و افزایش کرسی‌های مخالفان این گزینه قوت گرفته است که اگر مخالفان بتوانند اکثریت آراء را به دست آورند می توانند بدون آنکه کنست منحل شود، با رأی دادن به لایحه سلب اعتماد از کابینه، کابینه جدیدی را تشکیل دهند.

این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که مخالفان کابینه بتوانند 61 رأی را بدین منظور با خود همراه کنند. در حال حاضر مخالفان 55 کرسی را در اختیار دارند و آنها 6 کرسی تا رسیدن به این اکثریت فاصله دارند.

براساس اخبار منتشره، نتانیاهو در حال رایزنی با برخی از اعضای کابینه کنونی است تا با دادن امتیازات جدید به آنها، بخشی از کرسی‌های موجود در ائتلاف را به سمت خود بکشاند و بتواند بدون انحلال کنست، کابینه جدید را تشکیل دهد. روزنامه یدیعوت نوشت، نتانیاهو با «بنی‌گانتس» وارد مذاکره شده است و همچون سال 2020، به او وعده نخست وزیری دوره ای و وزارت جنگ را در دوره ای که نخست وزیر نیست داده است. با این تفاوت که «نتانیاهو» به «گانتس» وعده داده، در نخست وزیری دوره ای، دوره اول نخست وزیری را به «گانتس» دهد.

این گزینه، را اظهارات «گدعون ساعر» رقیب سنتی «نتانیاهو» در حزب «لیکود» و وزیر دادگستری کنونی کابینه و رئیس حزب «امید جدید» تأیید می‌کند که به جروزالم پست گفته است: مقصر فروپاشی کابینه کنونی برخی اعضای همین کابینه هستند و با تغییر رویکرد برخی اعضای کابینه، احتمال عدم انحلال کنست و روی کار آمدن یک دولت دیگر وجود دارد.

با شرایط موجود آنچه قطعی است فروپاشی کابینه‌ای است که در شکننده ترین وضعیت، با 61 کرسی، کمتر از یکسال عمر کرد. اما انحلال کنست محتمل ترین گزینه پس از فروپاشی است، چرا که تغییر رویکرد احزاب از یکسو به اعتبار آنها ضربه خواهد زد و از سوی دیگر باید براساس اعتماد به نتانیاهو باشد که امری کاملاً نامعقول و منطقی است. چرا که «نتانیاهو» نشان داده به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و هرکس به او اعتماد کند به زمین خواهد خورد.

اما سناریوی تشکیل یک کابینه جدید بدون انحلال کنست نیز جزء گزینه‌های محتمل است و وقوع آن چندان دور از انتظار نیست چرا که وضعیت چینش کرسی‌ها بسیار به هم نزدیک است یک تغییر ساده در رویکرد یک عضو کنست می‌تواند آن را محقق سازد.

با همه این اوصاف آنچه مهم است این است که عدم ثبات سیاسی رژیم صهیونیستی به اندازه‌ای عمیق شده که هیچ کس نمی تواند برای خروج از آن راهکاری بیابد. بی ثباتی حاضر نتیجه تکثرگرایی در احزاب و یکجانبه گرایی نتانیاهو است که جمعی از همراهان وی را به مخالفان جدی او تبدیل کرده است.ود آمده علیه وی- که یک فلسطینی الاصل است- انجام نشد. پس از آن «نیر اورباخ» اعلام کرد از کابینه خارج خواهد شد و با خروج «اورباخ» که قرار است این هفته اجرایی شود ، تعداد کرسی‌های ائتلاف به 59 کرسی در مقابل 55 کرسی مخالفان خواهد رسید.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه